logo_lewe
 
logo_prawe
2019-12-05     Kryspiny, Norberta, Sabiny         * WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W KAMIONCE WIELKIEJ *
Strona główna -> Zespoły -> "Mali Mszalniczanie"
Zespół Regionalny "Mali Mszalniczanie" powstał w 1986 roku. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Danuta Mółka, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Mszalnicy i absolwent Studium Folklorystycznego w Nowym Sączu . Zespół skupia ponad 40 najbardziej uzdolnionych muzycznie i tanecznie dzieci z tej szkoły w wieku od 6 do 12 lat. Przynależność do zespołu jest dobrym przykładem wychowania regionalnego tych dzieci. Grupa najbardziej uzdolnionych muzycznie i tanecznie dzieci prezentuje dawne zwyczaje i obrzędy.
"Mali Mszalniczanie" prezentują folklor dziecięcy regionu "Lachów Sądeckich", pielęgnując dawne zwyczaje, zabawy, przyśpiewki. Żywiołowy taniec i śpiew, doskonale zachowana gwara oraz niezwykle barwne stroje regionalne decydują o powodzeniu zespołu.
Zespół występował na wielu imprezach kulturalnych, konkursach i festiwalach, m in: w Limanowej, Rytrze, Piwnicznej, Krynicy, Dąbrowie Tarnowskiej, Gnojniku, Lipnicy Murowanej, Rabce, Nowym Sączu.
Corocznie zespół występuje na dorocznej imprezie - "Lato w Dolinie Kamionki".
W 1999 roku "Mali Mszalniczanie" jako jeden z wielu zespołów Sądecczyzny, uczestniczył wMszy Św. Kanonizacyjnej Św. Kingi w Starym Sączu
Jednak dzieci najbardziej sobie cenią dwukrotny udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, a nade wszystko udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu w 1999 roku. W tym festiwalu partnerskim zespołem tancerzy z Mszalnicy był ukraiński zespół "Dżerelce" ze Stryja. Dzieci tak się zaprzyjaźniły, że już w następnym roku gościnnie koncertowały u swych przyjaciół na Ukrainie.
Staraniem Starostwa powiatowego w Nowym Sączu w 2001 roku "Mali Mszalniczanie" wydali płytę CD ze swoim programem. W 2002 roku zespół brał udział wMiedzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Lurcy-Levis we Francji.

Kierownik artystyczny i organizacyjny - Danuta Mółka
Patronat: Gminny Ośrodek Kultury
33-334 Kamionka Wielka
tel/fax 445-60-29
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska