logo_lewe
 
logo_prawe
2019-07-19     Alfreny, Rufina, Wincentego         * WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W KAMIONCE WIELKIEJ *

15.10.2018 Finał obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości Polski

Za nami Finałowy Koncert dla Niepodległej w Kamionce Wielkiej

 

Tłumy mieszkańców gminy Kamionka Wielka uczestniczyły w uroczystościach z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Obecni byli żyjący jeszcze weterani walk o niepodległość Polski oraz ich potomkowie. Swoją obecność zaznaczyli harcerze i młodzież szkolna. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Kamionce Wielkiej, gdzie wszystkich witał ks. proboszcz dr Janusz Potok.

Przez cały 2018 rok w gminie Kamionka Wielka trwały wydarzenia dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Były to wydarzenia rocznicowe, organizowane przez instytucje i organizacje w różnych częściach gminy.  Finał obchodów przypadł na 10 listopada 2018 r.
W tym dniu na obelisku obok cmentarza wmurowana została tablica upamiętniająca patriotów, poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny. Odsłonięcia tablicy dokonał wójt gminy Kazimierz Siedlarz oraz Marian Ryba – inspektor  Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Z inicjatywy IPN i dzięki jego finansowemu wsparciu poprzednia tablica, upamiętniająca ofiary faszyzmu została zastąpiona nową, na cześć wiernych synów tej ziemi, poległych w walce o wolność we wszystkich okresach, prowadzących do niepodległej Polski.  Poświęcenia tablicy dokonał biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz.  
Następnie procesja z pocztami sztandarowymi, harcerzami, strażakami, władzami samorządowymi, duchowieństwem i licznie zgromadzonymi mieszkańcami przeszła do miejscowego kościoła na uroczystą Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. biskupa, w intencji Ojczyzny.
Ks. bp Leszkiewicz podczas wygłoszonej w kościele homilii trzykrotnie pytał zgromadzonych, czy kochają swoją Ojczyznę. Wierni za każdym razem odpowiadali: Tak!.

Te odpowiedzi są bardzo ważne – powiedział biskup – ponieważ my przejęliśmy wolną Polskę. Ona jest darem dla nas, który zawdzięczamy naszym przodkom. Teraz jest ważne, co my z tym darem zrobimy. Pamiętajmy, że brak zainteresowania losami Ojczyzny w przeszłości zrodził bolesne owoce.

Dalej biskup podkreślił, że działania na rzecz dobrego rozwoju Polski należy zacząć od własnego domu.

 – Jeśli Wasz dom i Wasza rodzina będzie rzeczywistością, do której chętnie wracacie, budowanie mocnej Polski będzie realne.

Traktujmy Ojczyznę jak własną matkę, a jeśli tak, to powinniśmy ja kochać i otoczyć szczególnym szacunkiem.

Po Mszy św. odbył się godzinny Koncert dla Niepodległej – prowadzony przez Katarzynę Popielę. Na początku przedstawiono montaż słowno – muzyczny, ukazujący rys historyczny, prowadzący do uzyskania niepodległej Polski, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej. Program zatytułowany „Droga do niepodległości - Kalendarium” przygotowany został przez Beatę Filipowicz i Martę Jeziak. Wystąpili też laureaci Gminnego Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej, który odbył się kilka dni wcześniej w Gminnym Ośrodku Kultury. Szczególnie podobał się występ zespołów wokalno-muzycznych z Królowej Górnej i Boguszy, przygotowanych przez Sławomira Siedlarza. Nastrój sprzed stu lat wprowadziła Orkiestra Dęta z Mystkowa w wiązance pieśni żołnierskich.  Koncert zakończył się śpiewem w wykonaniu Zespołu Regionalnego „Skalnik”.

Uroczystość zakończyło widowiskowe wypuszczenie przez harcerzy 100 balonów biało-czerwonych do nieba.

Warto się zatrzymać nad proroczymi słowami, które100 lat temu w księdze parafialnej w Kamionce Wielkiej napisał ówczesny proboszcz ks. Józef Koterbski:

-Rok 1918…Szczęśliwy roku! Będą Cię poeci świata opiewali, wielbiły narody, roku najszczęśliwszy dla nas Polaków!  

Dziś, po upływie wieku, możemy powiedzieć, że rok ten był i jest dla nas rzeczywiście szczęśliwy. Od niego rozpoczął się nowy okres w dziejach naszego Państwa i Narodu.
Otrzymaliśmy wolność, która – jak powie Jan Paweł II – jest nam dana i zadana.

Uroczystości w Kamionce Wielkiej były zrealizowane dzięki finansowemu wsparciu Gminy Kamionka Wielka i Gminnego Ośrodka Kultury oraz przy zaangażowaniu Parafii i Społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej.

Kogo

Fot. Barbara Pogwizd

 

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska