logo_lewe
 
logo_prawe
2019-09-20     Eustachego, Faustyny, Renaty     "Sprawiedliwi mało mówią, a wiele czynią" - Z Talmudu     * WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W KAMIONCE WIELKIEJ *

2.08.2018 Mszalniczanie w Danii

W duńskim kanionie Rebild występował Zespół Regionalny :"Mszalniczanie"

 

            W dniach od 2 do 8 lipca bieżącego roku Zespół Regionalny Mszalniczanie gościł w Danii na zaproszenie duńskiej grupy tancerzy Himmerlands. Program kilkudniowego pobytu był intensywny i urozmaicony: poza tradycyjnym pokazem tańca lachowskiego, członkowie zespołu integrowali się z gospodarzami u których przebywali oraz zwiedzali atrakcje Jutlandii – duńskiego półwyspu położonego między Morzem Bałtyckim a Północnym.

 

            W pierwszym dniu wizyty Zespół zwiedzał dawną stolicę Danii – Viborg, ważny ośrodek administracyjny i kulturalny Środkowej Jutlandii. Starówka miasta wyróżnia się starodawną zabudową z XII-wieczną katedrą na czele. Wieczorem Mszalniczanie spędzili czas przy grillu z  duńskimi rodzinami z okolic Viborga. Kontakt z Duńczykami ułatwiała obecność tłumaczki polskiego pochodzenia - Danuty Hans Carls.

 

            W kolejnym dniu Zespół udał się nad Morze Północne w celu zwiedzenia Muzeum Wybrzeża w Hvide Sande. Główną atrakcją tego dnia stał się Festiwal Rzeźby Piaskowej w Sondervig. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu był świat czarów i magii. Co roku 40 najbardziej utalentowanych rzeźbiarzy figur piaskowych z wielu krajów wykonuje rzeźby z 12 tysięcy ton piasku.  Rzeźbienie w piasku zajmuje artystom około 10 dni i odbywa się w murze  o wysokości 7 m i długości 200 m.

 

W trzecim dniu pobytu Zespół dał dwa występy na wzgórzu i kanionie Rebild, gdzie co roku 4 lipca spotykają się potomkowie Duńczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych około 200 lat temu. Dzień ten jest największym na świecie świętem dwóch nacji - Amerykanów i Duńczyków -poza granicami Stanów Zjednoczonych. Oba narody celebrują tam wolność, przyjaźń i solidarność. Zaproszenie zespołu Mszalniczanie do udziału w uroczystościach stało się niebywałą okazją do promowania lachowskiej kultury nie tylko wśród Duńczyków, ale także wśród amerykańskiej części publiczności. Żywiołowość, różnorodność tańców oraz oryginalne stroje zespołu spotkały się z żywym zainteresowaniem, wskazującym na atrakcyjność kultury polskiej.

 

            Czwarty dzień wizyty rozpoczął się zwiedzaniem starej kopalni wapienia i muzeum w Monsted. Kopalnia funkcjonowała przez 10 wieków i składa się z około 60 km korytarzy. Znajduje się tam także największe siedlisko nietoperzy. Ponadto w podziemiach kopalni dojrzewa 250 ton sera z miasta Taulov – temperatura w jaskini jest stała i wynosi 8 stopni Celsjusza. Ser ten znany jest jako ser jaskiniowy. W tym samym dniu Zespół zwiedzał 800 hektarowe gospodarstwo rolne  w Overtolstrup oraz rezerwat przyrody.

 

            W ostatnim dniu pobytu członkowie Zespołu spędzili większość czasu u swoich gospodarzy. Wieczorem nastąpiło oficjalne pożegnanie w Domu Kultury w Vinkel.Były oklicznościowe mowy, podziękowania i radość ze współnego spotkania tych dwóch zespołów. Wizytę zwieńczył występ Zespołu i wspólna zabawa taneczna przy duńskiej i lachowskiej muzyce. Nazajutrz w godzinach rannych Zespół udał się w drogę powrotną do Polski.

 

            Kolejna wizyta Zespołu Mszalniczanie w Danii (ostatnia miała miejsce w 2006 roku) odnowiła więzi które utrzymywane są między Polakami i Duńczykami od 1980 roku, kiedy to pod kierownictwem śp. Stanisława Kunickiego zapoczątkowano zwyczaj wzajemnych odwiedzin zespołów. Tegoroczna wizyta została podjęta przez kolejne już pokolonie Mszalniczan pod kierownictwem Władysława Główczyka i Czesława Majewskiego. Dobre wspomnienia i umocnione więzi towarzyszą oczekiwaniu na powtórne spotkanie, tym razem w Polsce.

 

Danuta Marszałek

Fot. Archiwum zespołu

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska