logo_lewe
 
logo_prawe
2018-05-23     Leoncjusza, Michała, Renaty     "Wszelki gniew, wszelką nędzę i moc wszelką, złe losy zmoże, kto zbrojny miłością". Michał Anioł     * WITAMY NA STRONIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W KAMIONCE WIELKIEJ *

11.08.2017 Mystkowianie na Litwie

Za udany należy uznać wyjazd Zespołu Regionalnego "Mystkowianie" na Festiwal Folklorystyczny na Litwie.

 

Zespół Regionalny Mystkowianie prezentował się na scenach jubileuszowego XXX International Folklor Festival „Baltica” w Wilnie. Mystkowski taniec i śpiew zachwycił organizatorów oraz festiwalową publiczność, o czym świadczą kolejne zaproszenia na festiwale oraz pełne amfiteatry i hale koncertowe.

Od 3 do 10 lipca Zespół Regionalny Mystkowianie wziął udział w 30. International Folklor Festiwal „Baltica” w), organizowanym przez CIOFF w Wilnie  na Litwie. Oprócz zespołu z Mystkowa zaprezentowały się również grupy folklorystyczne z Brazylii, Estonii, Grecji, Indii, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy oraz Ukrainy.

Przez cały tydzień zespół prezentował piękno swojego folkloru na głównej scenie festiwalowej w Wilnie oraz w litewskiej miejscowości Rumszyszki. Mystkowianie swoimi występami zachwycali nie tylko na scenach, ale również na miejskich skwerach, parkach i deptakach.

Wielki podziw publiczności oraz organizatorów wzbudzali najstarsi członkowie grupy oraz bogactwo strojów. Podczas spotkania z Litewskim Ministrem Kultury zwrócono uwagę przede wszystkim na walory wokalne Zespołu.

Uwadze uczestników festiwalu nie uszło również tradycyjne jedzenie przywiezione z Mystkowa (chleb ze smalcem, kiszone ogórki, wiejska kiełbasa, piernik, kołacz), łącka śliwowica czy przygotowywana na miejscu tradycyjna potrawa Lachów Sądeckich: Brajka Dziadowska. Mystkowanie w festiwalowej wiosce zaprezentowali również bogactwo Gminy Kamionka Wielka, przedstawiali lokalne rękodzieło członków zespołu i  firmy ETNOszafa.

Furorę zrobiły również lachowskie stroje, które swoim kolorytem i bogatym zdobnictwem wyróżniały się na tle pozostałych uczestniczących grup. 

Zespół zaprezentował program lachowski z centralnej części regionu, który nie tylko był mocno oklaskiwany przez licznie zgromadzoną podczas festiwalu publiczność, ale także urzekł organizatorów litewskiego festiwalu.

Pięknym zwieńczeniem udziału w tym międzynarodowym święcie folkloru był wspólny występ ze wszystkim uczestnikami podczas Koncertu Galowego, a do historii Zespołu z pewnością przejdzie wycieczka po starej części Wilna, odwiedzenie Zamku w Trokach oraz wykonanie pieśni maryjnej  przy Ostrej Bramie.

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska